İşitme kaybının sebepleri nelerdir


Erişkinlerde, işitme kaybının en sık nedenleri şunlardır:

Gürültü. Gürültüye bağlı işitme kaybı her yaştan insanı etkileyen ve en sık uzun yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Zamanla, gürültü (örneğin motosiklet sürme gibi) sırasında dinlenme, iş yerinde yaşanan, hatta ortak işleri (örneğin bir güç çim biçme makinesi kullanma gibi) işitme kaybına yol açabilir.
Yaş. Yaşa bağlı işitme kaybı (presbikuz), sinirler değişiklikleri ve yaşlandıkça neden yavaş ama istikrarlı bir işitme kaybı olsun meydana iç kulak hücreleri. Kaybı hafif veya şiddetli olabilir, ama her zaman kalıcıdır.
İşitme kaybının diğer nedenleri şunlardır:

Kulak kirinin birikmesi veya kulakta bir nesne. Çünkü kulak kirini İşitme kaybı sık ve kolayca tedavi edilir.
Kulağınızda hasara neden olabilir Ototoksik ilaçlar (örneğin bazı antibiyotikler gibi) ve diğer maddeler (örneğin arsenik, cıva, kalay, kurşun ve manganez gibi).
isitme-kulak-yasli-adam-16112011125323052.jpg (500×400)Kulak veya kafa yaralanması. Kafa yaralanmaları da kulak yapıları zarar verebilir ve ani işitme kaybına neden olabilir.
Böyle bir orta kulak iltihabı (otitis media) veya kulak (otitis eksterna veya yüzücü kulağı) bir enfeksiyon olarak Kulak enfeksiyonu.
Bir soğuk algınlığı veya grip sonrasında veya uçakta seyahat sonra orta kulakta sıvı.
Otoskleroz, orta kulak kemikleri etkileyen bir durumdur.
Akustik nöroma, insanların duymasını sağlar sinir üzerine bir noncancerous tümör.
Mnire hastalığı. Mnire hastalığı geçici veya kalıcı işitme kaybına yol açabilir.
Böyle ekzostozlar, osteom ve glomus tümörleri gibi kulak kanalına noncancerous (benign) oluşumlardır. Ekzostozlar kulak kanalı sürekli soğuk su ya da soğuk havaya maruz kaldığında sıklıkla gelişir kemik oluşumlardır. Osteomlar ve glomus tümörleri noncancerous tümörler bulunmaktadır. Bunlar hepsi kulak kanalı bloke eğer işitme kaybına neden olabilir. Başka baş oluşan bir glomus tümörü de işitme etkileyebilir.
Kulak etkilemez Diğer tıbbi koşullar doğrudan da işitme kaybına neden olabilir.

Iç kulak veya kontrol işitme işitme kaybına yol açabilir beyin bölgelerine kan akışının kesilmesi. Bu kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon ya da diyabet neden olabilir.
Otoimmün işitme kaybı, bir veya her iki kulakta meydana gelebilir ve gelmek ve gitmek ya da 3 ila 4 ay boyunca kötü alabilirsiniz. Örneğin romatoid artrit gibi otoimmün hastalık, mevcut olabilir.

0 kisinin yorumu: