Mayaların tanrısı Tanrı L nedir?


Tanrı L, Palenque, Haç Tapınağı
Codical tanrıların Schellhas-Zimmermann-Taube sınıflandırma Tanrı L spesifik ticaret ile ilgili önemli ön-İspanyol Maya tanrılarında biridir. Yüksek yaş ile karakterize, o Mam ('dede') tanrılarından biridir. Daha spesifik olarak, o jaguar özellikleri (özellikle kulak), bir baykuş tarafından tepesinde geniş bir tüylü şapka ve bir jaguar manto veya biraz bir armadillo andıran kabuğunu, bir desen ile bir pelerin gerekçeye sığınır. Iyi bilinen anıtsal temsili Haç Palenque Tapınağı iç kutsal bir kapı pervazı üzerinde.
Içindekiler [hide]
1 Ad
2 Fonksiyonlar
2.1 Servet
2.2 Kara Büyü
2.3 Savaş
Diğer tanrılar için 3 Bağlantılar
4 Ritüeli
5 Anlatı Manzaraları
Çağdaş Maya din 6 Varlığı
7 Notlar
8 Kaynakça
[Değiştir] Ad

Dresden Kodeksi tanrı L'adının glifin ana işareti siyaha boyanmış bir yaşlı adamın kafası oluşur. Okuma bilinmemektedir.
[Değiştir] Fonksiyonlar

Tanrı L Özellikler ve sahnelerin en az üç ana fonksiyonları göstergesidir.
[Değiştir] Servet
Tekrarlayan öznitelikleri malların bir bohça ve bir baston vardır. Tanrı L's bez yüzen uçları yine seyahat tüccarlar işaret, ayak gösterebilir. Tanrı L diğer fonksiyonları göz önünde bulundurulduğunda, Maya tüccarlar belki Aztek nahualoztomecah, tüccar kılığında savaşçı göre olmalıdır. Tanrı L zenginliği Gulf Coast kakao bahçeleri başvurmak için öne sürülmüştür; Cacaxtla, Tanrı'ya L mısır sapları ve kakao ağaçları ile ilişkili [1] Tanrı L'nin bir zenginlik hem de kadınları dahil etmek gibi görünüyor.. Dresden Kodeksi (14c2), o bir mısır işareti ile genç bir kadın (tanrıça I) tutar ise Princeton vazo üzerinde (bkz. şekil), tanrı L, beş genç kadınlar ile çevrilidir.


Tanrı L sarayında yaşayan ve genç kadınlarla çevrili. Princeton Vazo, Klasik dönemin Merkez sahnesi
[Değiştir] Kara Büyü
Daha sık değil, tanrı L tarafından füme, puro bir şaman göstermektedir. Şapka baykuş siyah büyücülük özellikle daha çekiyor ve kara büyücü, tlacatecolotl 'Man-Baykuş' için Nahua terim hatırlıyor. Jaguar özellikleri aynı ven yorumlanabilir. Mercantile zenginlik kez siyah büyücülük uygulamalarının sonucu olarak yorumlanabilir olabilir.
[Değiştir] Savaş
Tanrı L'nin jaguar ve baykuş (kuy) büyücülük, şiddete gelin bağlıyor ve savaş, [2] Venus yeraltı yükselen bir kişileştirme olarak onun Postclassic rolü ile ilişkili olabilir nitelikleri ve kurbanlarını atma spears (Dresden Kodeksi) . Savaş Tanrı L'nin bağlantısı da tanrı L's jaguar Sarayı (Princeton vazo) önünde bir ciltli esir, belki bir esir Kralı dekapitasyon tarafından önerilmektedir. Bir savaş tapınak - - Güneş Palenque Tapınağı merkezi kabartma üzerinde birlikte diğer Maya jaguar tanrılar (viz. Karasal Ateş Jaguar Tanrı) biri ile tanrı L, kutsal kalkan ve mızrak oluşan amblem destekler Palenque krallar. Onun itaatkâr duruş o şimdi yenilmiş bir düşman başkanı temsil etmektedir.
[Değiştir] Diğer tanrılar için Bağlantılar

Tanrı M. bir tüccar tanrı olarak, tanrı L başka bir ile paraleldir, Postclassic tüccar tanrı, siyah tanrı M (Madrid Kodeksi).
Ek Chuah. Tanrı L gibi, kakao bahçeleri bağlı olduğunu, bir Yucatec tüccar tanrı, adını Ek Chuah (Landa) taşıyordu. Bu isim genellikle tanrı M bağlı, ama aynı zamanda tanrı L. [3] bakın olabilir
Bolon-Yokte. Birlikte tanrısı Bolon-Yokte ('Nine-Strides'), tanrı L ve tanrı M uzay ve zaman içinde seyahat ve hareketin soyut fikri temsil etmek için iddia edilmiştir. [4]
Tanrı K. Tanrı L genellikle tanrı K, tohum sahibi olarak, bereket yağdıran kabul edildi, yıldırım tanrısı. [5] Daha spesifik olarak, tanrı L tanrı K kafa uzatmak veya taşıyabilir ile birleştirilir bebek sırtında bir sapan tanrı K. [6] Allah K ayrıca Venüs hamisi (Dresden Kodeksi) gibi tanrı L kurbanı olur.
Itzamna. Tanrı L Itzamna arasında yeraltı meslektaşı yüce Maya tanrısı olduğu öne sürülmüştür. [7]
[Değiştir] Ritüeli

Yılın sonunda beş şanssız ve tehlikeli günler (wayeb) sırasında saygı edildi Dresden Kodeksi, tasvir acantun taş milleri Tanrı L. [8] manto ve ayak izi işaretli peştamal ile bol dökümlü,


Acantun Yeni yıl ritüel, Dresden Kodeksi
[Değiştir] Anlatı Manzaraları

Onun baykuş şapka, manto ve personel odaklanarak ise çömlek üzerinde Anlatı sahneleri, tanrı L soyulma ve giyim göstermektedir. Bu sahneleri de Maya ay tanrıçası, tavşan, Tonsured Mısır Tanrı, Kahraman Twins, ve (a Dresden Kodeksi süsteki) Chaak, Yağmur Tanrısı içerir. Bu bağlamda, tanrı L Altdünyanın temel lordları biri veya Xibalba gibi (Popol Vuh İkiz efsane açısından) yorumlanmıştır. [9]
Çağdaş Maya din [değiştir] Durum

Bu tanrı L Tüm Tz'utujil tanrıları, puro içmek yasaktır 'Büyükbaba' (Mam) bu en ünlü tekabül [10] öne sürülmüştür olan manifoldu dernekler uzun mesafeli seyahat, büyücülük, ve jaguar, ve kim dahil Maximón, Özellikle Kutsal Hafta son günlerinde saygı edilmektedir. Maximón kültü olarak, ikincinin bezler özel önem verilmektedir.

0 kisinin yorumu: