Kinich Ahau, Mayaların güneş tanrısı hakkında her şey


Kinich Ahau [telaffuz?] (K'inich Ahau) kodeksler bahsederken tanrı G olarak belirlenen Maya güneş tanrısı 16. yüzyıl Yucatec isimdir. Klasik dönemde, tanrı G orta yaşlı bir kargaburun ile adam, büyük bir kare gözler, şaşı ve açılan kesici dişler üst üste olarak resmedilir. Genellikle, bir k'in 'sun'-infix gözleri, bazen yoktur. Güney Lacandons arasında Kinich Ahau de yirminci yüzyılın ikinci yarısında içine anlatı bir rol oynamaya devam etti.
Içindekiler [hide]
1 İsimler
16. yüzyıl Yucatan 2 Güneş Tanrısı
Klasik Dönem 3 Güneş Tanrısı
Sunrise 3.1 Arsa: Eastern Paradise
3.2 Ancestral Güneş Kings
3.3 Takvim
Diğer Tanrıları ile 3.4 Bağlantıları
4 Mitoloji ve Ritüel
5 Referanslar
6 Kaynakça
[Değiştir] İsimler

Kinich Ahau güneş tanrısı Yucatec ve Lacandon adıdır. Eleman K'inich, genellikle 'güneş gözlü' anlamına varsayılır, Klasik Dönem'de bir kraliyet unvanı olarak genel kullanım olmuştur görünüyor. Kinich Ahau aynı zamanda (1) Ah k'in ve (2) Ah k'in Chob olarak adlandırılır. Ah k'in, 'gün' ve aynı olan 'güneş' için kelime 'gün (ler) ile uğraşan biri' için Yucatec olduğunu. Terim Yucatec takvim rahiplere ve genel olarak rahipler anlamına gelir. Ah k'in Chob, J.E.S. gelince Thompson, bu Lacandon tanrı adı (Acan Chob ve Chi Chac Chob dönüşümlü) güneş tanrısı bakın ki [1] ama k'in Chob bu dışarı taşımıyor Ah mitolojisi. [2] elemanının chob rağmen önerdi 'şaşı' olarak tercüme edilmiş, hangi Klasik güneş tanrısı bir ikonografik bir özelliktir, bu çeviri için tek kaynak Tozzer tek bir deyim var. [3]
16. yüzyıl Yucatan [değiştir] Güneş Tanrısı

Kinich Ahau 52 yıllık bir çevrim (Landa) dört yıl birinin koruyucu idi. Bu yıl tanıtan ritüeller, savaş dansları idam edildi. [4] Kinich Ahau görünüşte üst tanrı, Itzamna bir yönü olarak kabul edildi. O makul Izamal, güneş teklifleri (Cogolludo) tüketmek için başucu ayakta iken yeryüzüne inerler bildirildi Kinich Kakmo 'Fire Parrot', hamisi tanrı ile ilgili olabilir.
Klasik Dönem [değiştir] Güneş Tanrısı

Klasik Maya sanat Tanrı G maçta, belki de, en iyi piramitler süsleyen büyük alçı maskeler bilinmektedir. Tarım doğurganlık bağlı tanrılarına kıyaslandığında, Tanrı G sıva başka medya içinde oldukça seyrek olarak meydana gelir, ve olaylar nadiren anlatı bir parçasıdır. O Güneş ve Ay dönüşmesi için belirtti, ancak Kahraman Twins, Hunahpu ve Xbalanque, tanrı G. asimile asla göstermek olduğunu kaydetti olabilir
[Değiştir] Sunrise Arsa: Eastern Paradise
Güneş tanrısı sucul bir doğu cenneti, [5] ile ilişkili olan o hayali suya kuş şeklinde varsayabiliriz nereye, [6] ya da genç bir adam, kürek, kano gibi gösterilebilir. [7] Bu imaj lirik dini önerebilirsiniz bir 'çiçek cennet' (Taube) ve Aztek çağrışımlarla karşılaştırılabilir şiir.
Ancestral Güneş Kings [değiştir]
Güneş tanrısı bir taht yastık (Naranjo gelen ünlü, anlatı 'Tavşan vazo' ile ilgili olarak) yüksek oturmuş bir kral (Ahau), veya bicephalic 'tören bar' taşıyan bir hükümdar olarak gösterilebilir. Tersine, Maya kralı defalarca güneş tanrı asimile edilir. Erken Copan kralın sembolik çift kuş, Yax K'uk 'Mo' Büyük Quetzal-Papağan ', kendi gagaları içinde güneşin tanrı başkanı gösterir. Dikey zenit (Takalik Abaj stela 2 ve Tikal stela 31 gibi) inen güneşin tanrı asimile Ancestral Maya krallar bazen tasvir edilmiştir. Özellikle Yaxchilan yılında, atalarının kral bir hilal bir güneş girdap, eşi içinde oturduğundan. Bir kralın güneş yönü genellikle ölümden sonra övmesi ve yaşam ima gibi görünüyor.
[Değiştir] Takvim
Hieroglyphically, güneş tanrısı günlük birimi (k'in 'gün, güneş), Yaxk'in' Kuru sezon 'ayı, ve sayı dört (gün Ahau paralel) hamisi olduğunu.
[Değiştir] Diğer Tanrıları ile Bağlantıları
Çeşitli başka ilahlara böyle god D (Itzamna), Chaak ve çeşitli jaguar tanrılar olarak, büyük bir göz açığa vurmak. Özellik paylaşımı (k'in infix dahil) Yeraltı sözde Jaguar Tanrı ve kabuk kulaklar, ağız yanında yüzgeçleri ve ağızda kurbanlık bız seti ile bir insan yüzlü okyanus tanrı ile esas oluşur. [8] 'Underworld Jaguar Tanrı' geleneksel 'Gece Sun', yani sözde Batı'dan Doğu'ya yaptığı yeraltı yolculuk sırasında güneş tarafından alınan formu olarak bilim adamları tarafından ifade edilmektedir. Bu öznitelikleri paylaşımı katılan üç sadece bahsedilen tanrılar, belki Güneşin günlük döngüsünün çeşitli aşamalarında temsil edebileceği öne sürülmüştür. [9]

0 kisinin yorumu: