J. R. R. Tolkien Tüm Kitapları - Yüzüklerin Efendisi Tüm Kitaplar

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ TÜM KİTAPLARI BU KONU ALTINDA BULABİLİRSİNİZ, İYİ OKUMALAR.
The Children of Húrin

Húrin Çocukları Orta Dünya'da gerçekleşecek en son yayınlanan hikaye. 1918 yılında başlatılan ve birçok kez revize edilmiş, ancak şimdiye kadar bitmiş değildi. Bu JRR tarafından yazılmış notlar otuz yıldan fazla derlenmiştir Tolkien'in oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlendi.
İçeriği [göster]
Sinopsis Düzenle
Christopher Tolkien:
Orada Yüzüklerin Efendisi önce uzun zamanlardan beri Orta Dünya masalları ve hikaye Kuzey Gri Limanlara ötesine uzanan büyük bir ülke yer almaktadır bu kitapta anlattı: Ağaçsakal kez yürüdü toprakları, ama boğuldular Dünya Birinci Çağ sona büyük tufan içinde.

Bu uzak zaman Morgoth, ilk Karanlık Lord, Kuzey, Angband, Demir Hells büyük kale yaşadı ve Turin ve kızkardeşi Nienor trajedi Angband korku gölgesi içinde gelişeceğini ve savaş yürütüyorlar toprakları ve elflerin gizli şehirler karşı Morgoth tarafından.

Onların kısa ve tutkulu hayatını Morgoth'un Hurin, meydan ve yüzü onu küçümsemek için cesaret vardı adamın çocukları olarak onları takip edeceği elemental nefreti tarafından domine edildi. Onlara karşı onun üstün kulu, Glaurung, yangın büyük bir kanatsız ejder şeklinde güçlü bir ruh gönderdi. Umut azalması ile direnç orman saklanma yerleri ve takibi acımasız fethi ve uçuş, onun hikayesi içine, Tanrı ve Dragon mitolojik kişilerin korkuyla konuşkan şeklinde girin. Sardonic ve alaycı, Glaurung'un şeytani kurnaz ve guile yalanlarla Turin ve Nienor kaderini manipüle ve Morgoth'un laneti yerine getirilmiştir.

J.R.R. bu hikayenin ilk versiyonları Tolkien Birinci Dünya Savaşı ve ardından yıl sonuna kadar geri gitmek, ama kısa bir süre sonra, Yüzüklerin Efendisi bittiğinde, o yeniden yazmış ve büyük motif ve karakterin karmaşıklığı içinde büyütülür: bu baskın hikaye oldu Orta-yeryüzünde onun sonraki çalışmalarında. Ama kesin ve tamamlanmış formuna getirmek olamazdı. Bu kitapta herhangi bir editoryal buluş olmadan el yazmaları, tutarlı bir anlatı uzun çalışma sonrasında, yapıyı oluşturmaya çalışmışlardır.
THE HOBBITHobbit J.R.R. bir roman Tolkien'in Orta Dünya'da ayarlanır. Kitap ilk 21 Eylül 1937 tarihinde yayınlandı ve Yüzüklerin Efendisi [1937-1949 döneminde yazılmış ve 1954 ve 1955 yılında yayınlanan] önce ayarlanır.

İçeriği [göster]
Kitap Düzenle
Tolkien'in arkasında onun School Certificate kağıtları işaretleme zaman 1920'lerin sonunda, o Pembroke College'de Anglo-Sakson Profesörü iken, Hobbit başladı, WH Auden için 1955 mektup (Mektuplar, no. 163), içinde recollects sözlerini yazdı biri "yerdeki bir delik, bir hobbit yaşardı." Sonraki yıllarda o masal coğrafyası özetleyen Thror'un haritası çizmiş olsa Hobbit, zamanda herhangi bir bundan daha gitmedim. Masal kendisini onun 1930'ların başlarında yazdığı ve o grip ile hasta iken o Cherwell Edge Rev Anne ödünç verdim, çünkü sonunda yayımlandı ve Rev Anne yazının sahibi iken, öyleydi Allen & Unwin bürosunda çalışan o zaman oldu eski bir öğrencisi tarafından görüldü.
Tolkien'in Germen efsanesi öğeleri ile birlikte, karakter ve onun efsane belirgin özellikle Elrond ve Gondolin düşündüm yerlerde tanıttı ya bahsetti. Ama Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi olayları Silmarillion aynı evrende ait olabilecek karar sadece onun ilk başarısından sonra yapıldı. Ancak onun yayıncı bir netice istedi. Buna göre, Hobbit Orta Dünya'nın önceki ve sonraki olayları açıklamak Yüzüklerin Efendisi doğrudan prequel olarak hizmet vermektedir.

Içinde olduğu zaman zaman başkaları tarafından Hobbit Bilbo, başlangıçta yüzeysel insular, ve kendi kendine yeterli, cesur, çok yönlü biri için oldukça etkisiz kişiden olgunlaşır hangi bir Bildungsroman olarak okunabilir önerdi ve güvendi-upon olmuştur yardımı gerekir. Bazıları, özellikle epik kahramanın yolculuğu efsane Joseph Campbell'in teorilerine onun gelişimi karşılaştırılmış ve oylandı. Ancak, Tolkien'in, muhtemelen bu şekilde okunacak kitap niyetinde değildi. Diye yazıyor Yüzüklerin Efendisi önsözünde, "Ben samimiyetle bütün tezahürleriyle alegori sevmediğim, ve ben eski ve varlığını tespit etmek için yeterince dikkatli büyüdü yana hep böyle yaptık". O daha Yüzüklerin Efendisi "alegorik ne topikal ne" olduğunu iddia etti ve bu Hobbit Aynı uyarılar ile yazılmış olduğunu varsaymak güvenli görünüyor. O beri "yüzeysel" ve "etkisiz" olarak Bilbo kararı genel hobbitler oldukça tipik Tolkien göre, sert görünüyor.

Bir masal olsa da, kitap karmaşık ve sofistike hem de: birçok isim ve kelime İskandinav mitolojisi türetilmiştir ve Beowulf destanı merkezindeki komplo unsurları içerir, bu Anglo-Sakson rünleri, takvimler ve ayın evreleri hakkında bilgi ve detaylı kullanımı yapar Ekteki haritalar ile iyi uyum coğrafi tanımları.

Öykü Düzenle
Gandalf Sihirbazı onu ziyaret ettiğinde Bilbo Baggins, bir hobbit, bir gün onun porchway sigara içiyordu. Bilbo Bilbo kendini bulma, birkaç farklı dillerde, "Günaydın" birkaç kez ifadesini kullanır sırasında uzun bir tartışma, flustered sonra çay Gandalf davet ve bir final "Günaydın" ile yaptığı Hobbit Evi içeri girer. Gandalf anlamı 'Hırsız iyi bir iş istiyor, bol heyecan ve makul ödül'. Çevrilmiş Bilbo'nun ön kapıya gizli işareti, ortaya çıkarır Onüç Cüceler (Thorin Meşekalkan, Gloin, Oin, Ori, Nori, Dori, Dwalin, Balin, Kili, Fili, Bifur, Bofur ve Bombur) gösterisi kısa bir süre sonra ve talihsiz Bilbo zorunlu sağlarken terbiyesizce planlı hazine avı tartışmaya başlayacaklar misafirperverliği. Cüce'leri pisliği temizledikten sonra, bir harita üretilen ve Gandalf uğursuz sayı 13 kırmak için iş yanı sıra almak Bilbo düzenler edilir. Şirketin arayışı: Yalnız Dağ içine gizli bir kapı kullanarak, mümkün olduğu kadar, bütün salonlarında içindeki zenginlikleri kadar çalıntı onların hırsız yollamak.
Ertesi sabah, oversleeping ve neredeyse yolculuğun başlangıcı eksik sonra, Bilbo Cüceler ile söner. Onlar yaklaşık üç troller tarafından yemiş, ama Gandalf hileler onlar sabahın ilk ışığıyla taşı haline getirilir, bunun üzerine bütün gece ayakta kalıyorum içine troller. Vardır (Taş troller Yüzüklerin Efendisi daha sonra görünür.) Troller çeşitli silahlar da dahil olmak üzere, malzeme depolama 'mağara onlar troller bulabilirsiniz'. Goblinlerin varlığında, parlayan mavi Bilbo'nun bünyesine Sting. Thorin Orcrist edinir ve Gandalf Glamdring kazanır.

Parti, elflerin misafirperverliği zevk Ayrıkvadi'ye, gitti. Orada, Elrond yan gizli bir kapı hakkında bilgi vererek, dağın şirketin harita üzerinde ay-rünleri bulur. Daha sonra Dumanlı Dağlar'ın doğusuna doğru devam edin. Orada onlar goblinler tarafından yakalanan ve dağın altında yapılmaktadır. Onlar kaçmak ve kaçış sırasında Bilbo Cüceler kaybeder. Yalnız karanlıkta goblinler uzak çalıştırdıktan sonra, Bilbo bir mağara geçit katta bir altın yüzük bulur ve cebine koyar.

Aşağı devam, o bir yeraltı göl kıyısında bulur. Gollum sessizce yaptığı tekne kürekler yukarı ve iki Bilbo kazanırsa, Gollum onu ​​çıkış yolu gösterecektir koşuluyla, Riddle Oyunu sahnelemek, ama Bilbo kaybeder, Gollum onu ​​yemek olacaktır! Sonra her Bilbo, bir bilmece düşünemez hale cebinde iken kabuðuyla cevaplamak için yönetir çeşitli bilmeceler, "Cebimde var ne?" Yüksek sesle kendine soruyor Sonunda o cevap sanırım başarısız; Gollum'un bu sonraki bilmeceyi olması gerekiyordu ve bu bilmece oyunun kurallarına uymaması gibi, üç tahmin talepleri olduğunu düşünüyor. Bilbo ödül talep, ama Gollum, gölde bir adaya yaptığı tekne yaşadığı üzerine kapalı reddediyor ve kürekler. Bir süre için yaklaşık arama yaptıktan sonra "Where is it? Benim değerli nerede!?" Yüksek sesle soruyor Bilbo yanıtlar hangi, "Bilmiyorum ve umurumda değil. Ben sadece buradan çıkmak istiyorum", Gollum, şüpheli olur onun tekne alır ve Bilbo doğru gölde kürek geri başlar. Bilbo hayatında ölümcül bir tehlike içinde olduğunu anlar ve kapkara tünel labirent aşağı onun kaçış yapar ve Gollum takip verir. Bilbo gezileri ve parmağında yüzük bulur. Onun takipçisi kaçmak için şansı yok gerçekleştiren, onun nerede olduğunu kalır ve onun kaderi karşılamak için hazırlar, ama Gollum onu ​​sağ üzerinde çalışır. Bilbo'nun yüzüğü onu görünmez hale getirir gerçekleştirmektedir. O tek çıkış korumak için gitti geçmişte Gollum, kaçmayı başarır ve o Cüceler yeniden katılır yüzeyine yolunu bulur.

Dumanlı Dağlar'ın inerek, onlar ork biniciler (kötü vahşi kurt yaratıklar) ve ağaçlar tırmanma goblinler ile bir karşılaşma hayatta. Kartallar onları kurtarmak. Sonra Beorn, bir ayı dönüşebilmektedir bir adamla tanışmak. Bunlar birkaç gün süreyle dinlenmiş olması, kalkıyor. Gandalf bir çırak yakında bırakır. Parti traversler sonunda sarf malzemelerinin büyük bir orman, Kuyutorman, tükeniyor. Gandalf yolunu terk etmek değil onları uyarmıştı, ama onlar ateş gördüm ve şarkı, yani, umutsuz, onlar sadece kaybolmak, Orman elfleri yiyecek dilenmek için yolu terk duydum. Onlar dev örümcekler tarafından yakalanır, ama Bilbo görünmez olma ve Sting ile birçok örümcekler öldürerek Cüceler kurtarır edilir. Elfler sonra Cüceler yakalamak ve onları tutsak, ama Bilbo halkasını kullanarak farkedilmeden Elf Kralı Thranduil sarayına gizlice yöneten; o da Cüceler fıçılarda kaçmak olur nehir aşağı süzülüyor.

Laketown azından kısa bir süre için kaldıktan sonra, hazine arayanların Lonely Mountain geçin. Gizli kapı bulmak için kendilerini mümkün bulma, şirket bir uçurumun üzerine acılı oturur. Bir taş çalan bir ardıç İşitme, Bilbo'nun sihirli (gibi bir harita üzerinde ay mektuplarla önceden söylendiği gizli kapı ortaya çıkarmak için, uçurum duvar üzerinde parlayan, Durin Günü Güneşin son ışınları görmek için zaman sadece yukarı görünüyor şirketi) sahibi oldu. Bilbo Smaug karşılaşmaya aşağı gönderilir. Ejderha, Şirket Laketown halkına yardım aldı gerçekleştirerek, onu yok etmek için yola koyulur. Ancak, taş vurma olmuştu ardıç sıradan bir kuş ama göl erkekler iletişim kurabiliriz kiminle eski bir ırk ve Smaug onun zırh çıplak yama vardı, cücelere Bilbo'nun raporu duymuştu Eğer yeterince yakın ebil almak sadece, kesim onu ​​kullanılabilecek göğsünün sol tarafında (kalbiyle yakın). Bu, Smaug göğüs üzerinde çıplak yama görünce biri Bard Bowman, bu mesajı iletti böylece Cücelerin parti hazine ele geçirmek için izin, tek bir ok ile ejderha gönderdi.

Laketown vatandaşları tarihsel iddialar ve onlar hale getirdiğini yardım için tazminat talep, hem de onun saldırı sırasında zararınız Smaug için tazminat yapmak için geliyor. Onlar da tarihsel iddiaları dayalı bir pay talep Elfler, katıldı ediyoruz. Cüceler tüm görüşmeleri reddediyor ve sırayla kendi konumunu güçlendirmek için dağlardan akraba çağırıyorum. Bir savaşı önlemek için başka hiçbir yolu görünce, Bilbo barışa aracılık için kullandığı Cüceler, gelen değerli Arkenstone çalmak ring kullanır.

Gönülsüz bir ateşkes kabul edilir gibi, Lonely Mountain (Elfler, Erkekler, ve Cüceler) az üç orduları Dumanlı Dağları Goblinler ve Warglar saldırısına uğrar. Acı bir savaş (Beş Ordular Savaşı adlı) ensues. Acı olsa da ağır kayıplar, Elfler, Erkekler, ve Cüceler galip. Hazine paylaştırıldığı. Bilbo onları eve geri getirmek için bir yol vardır fark, zenginliklerini en reddediyor, o yine de onun halka tehlikeli niteliğinden habersiz, kendisini zengin bir hobbit yapmak ve bundan sonra mutlu yaşamak için onu yeterince alıyor.

Alternatif sürümü düzenle
İlk sayısında, bilmece oyunun sonucuna Gollum isteyerek bahisleri sihrini yüzüğü. Yüzüklerin Tolkien The Lord of yazma sırasında Tek Yüzük ve Gollum üzerindeki güçlü tutun kavramını yansıtmak amacıyla, bu pasaj revize etme ihtiyacı gördüm. Tolkien, "Geçmişin Gölgesi" Yüzüklerin Efendisi bölüm 2 olacak bölümde birçok farklı pasajlar çalıştı. Sonunda Tolkien'in Hobbit bir yeniden yazma amacıyla olduğuna karar verdi ve onun yayıncılara ("In The Dark Bilmeceler") Bu yazımının örnek bir bölüm gönderdi. Başlangıçta o başka bir şey duydum, ama onun için sürpriz öğrendim yeni baskısının kadırga deliller gönderildiği zaman yeni bölüm, bir yanlış anlama sonucunda dahil olmuştu.
Tolkien'in ona muhtemelen çünkü Tek Yüzük etkisinin Bilbo uydurduğum "yalan", ve hangi gibi, "Geçmişin Gölgesi" içindeki iki farklı Yüzüklerin Efendisi giriş sürümlerinin yanı sıra açıkladı O aslında kitabında yazdı. Gandalf önceki gerçeği sonucuna rağmen Yüzüklerin Efendisi İçeride, Bilbo nihayet, Elrond'un Konseyi'nde gerçek hikaye itiraf ediyor. Tolkien Bilbo ve Frodo'nun hikayeleri kaydedildi Westmarch, ve sözde tarihi Kızıl Kitap çevirmeni olarak kendini tanıttı, o daha o aslında Bilbo'nun orijinal hikaye kullandığı belirtilerek Hobbit iki farklı hikayeler anlattı, ama daha sonra birlikte çalışma çevrilir Frodo tarafından kaydedilen "gerçek hikaye".

Noldor (veya "Derin Elfler") - Bu ilk baskı da "gnomes", Tolkien'in Yüksek Elfler, ikinci akrabalığı ifade etmek için kullanılan bir önceki kelime bahseder. Tolkien'in Yunan marifet (bilgi) türetilen "gnome", o diğer Elflerin bilge olmak için oluşturulan Noldor için iyi bir isim olduğunu düşündüm. Ancak, küçük, gizli ve çirkin yaratık (bahçe cini bakınız) onun İngilizce çağrışımları, Tolkien'in sonraki baskılarında kaldırdık. O Yüzüklerin Efendisi ve o Quenta Silmarillion için gelişen fikirler olaylara anlatı uydurabilmek için diğer küçük değişiklikler yapılmış.

Ancak, bu hala mükemmel uymuyor: bile revize Hobbit çok farklı tonda bazen diğer Orta-Dünya'ya eserlerinden başka bir evrene ait gibi görünüyor olmasıdır. Örnekler, aşağıdakileri içerir:

Anakronizmleri: Bilbo bir saat vardır. John Howe gibi birçok sanatçı kendi resimlerinden çıkarmanıza tercih. Bilbo da piposunu için maçların bahsedilmektedir. Maçlar henüz icat edilmemişti Halkalar ve bütün kullanım çakmaktaşı Lord of dünyada.
Troller masal karakterleri gibi, İngilizce ilk ve son adları
"Sihirli" tasasız kullanımı: Bilbo Trolls bir kapkaç çalıştığında, çanta bağırıyor.
Elfler aptal fesatlarının (Rivendell) veya düşmanlık (Kuyutorman'ın) ya olarak görünür.
Orklar hala "Goblinler adlandırılan ve daha insan yiyen insansı savaşçılar (Kralın Dönüşü animasyon uyarlamasında, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin üçüncü kitabı, erken filmde Sam düşünme duyulur daha gulyabaninin gibi vardır kule Orklar. Old Bilbo onları Goblinler denir., ben aşağılık yaratıklar nefret ne olursa olsun adı. ").
Gandalf kuzeni olarak Radagast bahseder. (Sonra tekrar, Gandalf ve Radagast hem melek Maiar ruhları vardır ve böylece bir anlamda "ilgili" olan, Ilúvatar düşüncesinin hem olmanın çocuk.)
Devler kapsamlı anma (ve kısa bir görünüm). Devler Tolkien'in diğer eserleri geliştirilen asla, ama onlar var ve muhtemelen geçmiş ve gelecek Wars büyük bir kısmını almalısınız çünkü onlar daha asla söz edilemez. Devler büyük Troll bir tür olarak görülüyor olsa bile, troller inanılmaz aptal ya da inanılmaz kötü ya olarak açıklandığı gibi, haklı zor: çok Hobbit'in Taş Giants aksine.
Hobbit yazılmış önceki on yıl içinde bir İngiliz emlak üzerinde sansasyonel bir dava dahil olmuştu Vita Sackville-West, komik kinaye.
Hobbit resmedilmiştir Orklar ya Sauron'a (bu durumda Necromancer olarak adlandırılır) veya Saruman'ın eş olan bir varlık olarak depiceted değildir. Onlar sadece tüm Free Peoples nefret ve rastgele onlara saldıran olarak tasvir edilir.
Sesi farklılıkların bazıları eserin yazarı olarak Bilbo'nun kabul ederek izah edilebilir: Bilbo Hobbiton çocuklarına onları anlatmak için yaptığı yolculukların hikayesi yazdı ve bu nedenle hikayeyi biraz değişti. Böyle Yüzük farklı bir algı olarak Görünürdeki önemli farklılıklar da bu konularda Bilbo'nun eksik bilgi ile açıklanabilir.
Beowulf Düzen'e Benzerlikler
Kaldığı süre içinde Oxford Tolkien Üniversitesi'nde profesör olarak Anglo-Sakson okudu. Okudu edebiyat Anglo-Sakson parçalarından biri böyle Canavarlar ve Eleştirmenler gibi denemeler yazdı hangi epik şiir Beowulf, olduğunu. İlginç paralellikler Hobbit ve Beowulf arasında bulunabilir.
Iki katlı araziler çok benzer. 13 Bir parti her ikisi de bir ejderha tarafından işlenen bir suç için memnuniyetini aramak için yola koyulur. Her iki taraf Hobbit bir gizli geçit ile uyuyan ejderha levhalar bir fincan çaldı Bilbo, bir hırsız, içerir. Onların derin uykusundan ve nedeni terör ve yıkım ardından uyanık Hem ejderhalar. Hem ejderhalar de onların zırhı, doğal bir Beowulf bir altın ve Hobbit pırlanta yapılmış biri tarafından korunur, ama sonunda onlar öldürüldü. Hikayeler sonunda ya bir ejderha ile kavga neredeyse sonuna Hem.

Ama araziler paylaşmak benzerlikler sadece: Her iki ana karakter, Bilbo ve Beowulf, hisse karakteristikleri. Hem kahraman Bilbo'nun durumunda halka ve Beowulf'un durumda onun doğaüstü gücü olan, onların doğaüstü bir güç ile düşmanları meydan. Beowulf Allah'ın yardımıyla sahipken, Bilbo sık sık onun saf şans hakimdir. Hem soylu kökenli olan ve onu öldürmek için Grendel'in annesi inine aşağı hareket ederken hem Bilbo Beowulf, dağlarda, onların gruptan ayrılmış olsun.

Ayrıca Anglo-Sakson kültürün bazı unsurları bulunabilir. Her iki kitap da Anglo-Sakson bazen halka veya altın verici denir bir kral, hazineleri ve savaş dişli ile onun savaşçı vermiştir. Onlar insanların geçmişini içerir ve onlar scops tarafından söylenen gibi Anglo-Sakson kültüründe şiir, önemlidir. Bu iki parçası, Hobbit Beowulf ve daha bulunur. Anglo-Sakson toplum savaşçılardan biriydi ve Tolkien'in cüceleri bu kültürün yakın. Onlar savaşçı ve Anglo-Saksonlar gibi onlar mücevher ve savaş dişli değer.

Uyarlamalar ve etkileri Düzenle
Hobbit diğer medya için adapte edilmiştir. BBC Radyo 4 anlatıcı, Bilbo gibi Paul Daneman ve Gandalf gibi Heron Carvic olarak Anthony Jackson oynadı Kasım 1968'de Eylül sekiz parça (4 saat) Michael Kilgarriff tarafından uyarlanan Hobbit radyo draması, yayın. Profesör Tolkien tarafından yetkilendirilmiş başka ünlü ses uyarlaması 1974 yılında Conifer Records tarafından yayınlanan ve her karakter olarak Nicol Williamson yer aldı.
Orta Dünya'da özellikle Enya ve Brobdingnaglı Bards şarkıları yer aldı. Led Zeppelin şarkıları "Misty Mountain Hop" ve hem de "On Ramble" Tolkien'in mistik dünyasına başvurular içerir. Onun iki dakika içinde kitabın hikayesi anlatıyor çünkü Hobbit kendisi için, Leonard Nimoy albüm onun 1.968 İki Yüzü parçası olarak Leonard Nimoy tarafından gerçekleştirilen, "Bilbo Baggins The Ballad of" en uygun olduğunu. Yüzüklerin Efendisi film vardı şarkısı müzik video 2000'li yılların başında küçük bir İnternet mem oldu
Hobbit bir versiyonu.
Metardis tarafından eklendi
yayımladı.
Resmi ve gayri resmi hem Çeşitli bilgisayar ve video oyunları, kitap dayalı olarak oylandı. İlk biri de ezoterik kadar böyle ZX Spectrum gibi daha popüler bilgisayarlardan Hobbit, Işın Software tarafından 1982 yılında geliştirilen ve anda mevcut çoğu bilgisayar için Melbourne House tarafından yayınlanan bir bilgisayar oyunu, ve Commodore 64 oldu Dragon 32 ve Oriç bilgisayarlar gibi bilgisayarlar. Kitap yayıncıları ile düzenleme ile, kitabın bir kopyasını 1977 yılında ABD'de bir televizyon filmi olarak sunulduktan hikayenin her oyun sold.An animasyonlu sürümü ile dahil edildi. 2007 yılı sonlarında, New Line Studios ve Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin üzerinde yasal farklılıkları çözüme edildiğini açıkladı ve Jackson tarafından üretilen Hobbit'in yeni bir film uyarlaması (yanı bir devamı olarak) bu üretim olarak başlayacak en kısa sürede. O şu anda üretimde. Şu an itibariyle, ilk bölümü: Hobbit Beklenmedik Yolculuk tiyatrolar 2012, Aralık 14th yayınlanacak kaynaklanmaktadır. İkinci bölüm: The Hobbit, Smaug'un ve ıssızlık üretiminde hala ve Aralık 2013 13. üzerinde relesed olması nedeniyle. Bir duyurdu üçüncü ve son bölümü: Hobbit, Gittim ve Döndüm 2014 yılında piyasaya sürülecek kaynaklanmaktadır.
Vivendi Universal Games, Windows PC, PlayStation 2, Xbox ve GameCube için 2003 yılında Hobbit yayınlandı. Bu Yüzüklerin video oyunları Efendisi bir prequel olarak üretilen kesmek ve eğik çizgi oyun, ama aynı zamanda bu iki oyun daha yumuşak bir versiyonu olarak: daha az acımasız, daha az düşman, ama önemli bir platform yönü ile, oyun küçük için tasarlanmıştır çocuklar. Bu oyunun benzer bir versiyonu da Game Boy Advance için yayınlandı.

Editions Düzenle
Hobbit'in çok kaplarından biri
Cüceler tarafından eklendi

Londra George Allen & Unwin Ltd Eylül 1937 yılında Hobbit'in ilk baskısı yayınlandı. O Tolkien'in tarafından birçok siyah-beyaz çizimler ile izah edildi. Özgün çizimler renkli levhalar olurdu. Allen & Unwin, 1937 sonunda yayımlanan, ikinci baskı içine renkli resimler, dahil etmeye karar verdi. Kitabın popülerlik rağmen, savaş koşullarında ilk baskısının kalan iki baskılar küçük çalışır yazdırmak için Londralı yayıncı zorladı.
Yukarıda da belirttiği gibi, Tolkien'in ölçüde Yüzüklerin Efendisi haline gelmişti ne içine iyi bir hikaye karıştırmak amacıyla Gollum ile Bilbo'nun ilişkilerinde açıklayan metni revize. Bu revizyon İngiltere ve Amerikan sürümleri hem 1951 yılında yayınlanan ikinci baskısı oldu. Metin hafif düzeltmeler (1966) üçüncü ve dördüncü baskı (1978) ortaya çıktı.

En az elli sürümleri ile kitabın yaşına rağmen kadar sıklıkla Hobbit bahar Yeni İngilizce sürümleri, bugüne kadar yayımlanmış olan. Her biri farklı bir yayımcı gelen veya farklı kapak resmi, iç sanat, ya biçiminde önemli değişiklikler taşımaktadır. Her metin genellikle yayımlanan anda kaybolmamış Allen & Unwin baskısında yapışır.

Hobbit dikkat çekici ve kalıcı popülerlik koleksiyonerlerin pazarında kendini ifade eder. Ilk İngilizce baskısı ilk baskı nadiren bütün koşulunda 10.000 US $ altında satıyor ve yazar tarafından imzalanmış orijinal toz ceket temiz kopyalar rutin 100.000 $ için ilan edilir. Çevrimiçi açık artırma sitesi eBay Hobbit toplamak isteyenler için piyasa değeri tanımlama eğilimindedir.

The lord of the ringsYüzüklerin Efendisi JRR Tolkien tarafından yazılmış bir epik yüksek fantezi roman. Hikaye çok daha büyük bir hikaye haline Tolkien'in önceki fantezi kitabı Hobbit ve yakında bir devamı olarak başladı. Bu. [1] Bu aslında 1954 ve 1955 yıllarında üç cilt olarak yayınlandı, [2] ve o zamandan beri birçok kez yeniden basıldı ve tercüme edilmiştir az çok onu İkinci Dünya Savaşı sırasında yazıldığı ile, 1937 ve 1949 yılları arasında aşamalı olarak yazılmış en 38 farklı dilde, [3] yirminci yüzyıl edebiyatının en popüler eserlerinden biri haline.

Tolkien Yüzüklerin Efendisi üç hacim için tasarım Kapak
Gimli tarafından eklendi
Yüzüklerin Efendisi eylemi dediği Atlantis onun versiyonu sonbaharda, yazar insanlığın yaşadığı gerçek dünya, toprakları olması tasarlanmıştı ama bizim tarih önünde, kurgusal bir geçmişte yerleştirilen ne ama sonra ayarlanır Númenor. [4] Tolkien'in bu ayarı modern İngilizce adı, Orta-Dünya'ya, Eski İngilizce Middangeard bir render verdi. [5]
Hikaye endişeler gibi Karanlık Lord Sauron tarafından yapılan Hobbitler, Elfler, Erkekler, cüceler, sihirbazlar, ve Orklar (Hobbit goblinler adlandırılır) ve Power Ring merkezleri gibi halklar. Shire sessiz başlangıcından itibaren, hikaye Orta Dünya genelinde aralıkları ve Yüzük Savaşı dersleri aşağıda. Ana hikaye tarihsel ve dilsel arka malzeme zenginliği, [6] gibi bir dizin listesinin her karakter, yer, şarkı, ve kılıç verin altı eklerinde tarafından takip edilir.

Tolkien'in diğer yazıları ile birlikte, Yüzüklerin Efendisi edebi temalar ve kökenleri kapsamlı analize tabi tutulmuştur. Kendisi büyük bir iş, hikayenin sadece Tolkien'in 1917 yılından bu yana uzun yıllar üzerinde çalıştığı büyük bir mitolojik çevrimi veya efsane,. Son hareketi olmasına rağmen [7] bu daha önceki çalışmaları üzerine etkileri, ve Rabbin hikaye Yüzüklerin, filoloji, mitoloji ve din, yanı sıra da Yüzüklerin Efendisi Modern fantezi üzerinde büyük bir etkiye sahip olarak kabul edilir I. Dünya Savaşı başlarında fantezi eser ve Tolkien'in deneyimleri ve Tolkien'in etkisi bulunmaktadır işleri "Tolkienian" ve "Tolkienesque" kelimelerin kullanımıyla Oxford İngilizce Sözlük kaydedilmiştir sahip olduğu gibi. [8]

Yüzüklerin Efendisi muazzam ve kalıcı popülerlik popüler kültür, Tolkien'in eserleri hayranları tarafından birçok toplumun kurucu ve Tolkien ve onun eserleri yayımlandı ilgili kitaplar çok sayıda çok sayıda referansları yol açmıştır. Yüzüklerin Efendisi (bkz. JRR Tolkien'in esinlenerek Works) (ve ilham vermeye devam ediyor) kısa hikayeler, video oyunları, sanat ve müzik eserlerinden ilham kaynağı olmuştur. Tolkien'in eserlerinden çok sayıda uyarlamalar medya geniş bir aralığı için yapılmıştır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi adaptasyonları tiyatro ve film için, radyo için yapılmıştır. Yüzüklerin filmi üçlemesinin Efendisi 2001-2003 serbest Halkalar ve Tolkien'in diğer eserleri Efendisi ilgide büyük bir artış gördü. [9]

Spoiler uyarı: Takib eden ve / veya bilgileri takip biten.
İçeriği [göster]
Geri hikayesi
Geri hikaye Yüzüklerin Efendisi eponymous, Karanlık Lord Sauron, büyük doğaüstü güçlerin ve kimin sahip bir kötü niyetli enkarne ölümsüz manevi varlığının yükselişiyle, kitapta eylem binlerce yıl önce başlar daha sonra korkunç bir hükümdarı oldu Mordor'un bölge. Orta Dünya'nın Birinci Çağ'ın sonunda Sauron efendisi, nihai Karanlık Lord, Morgoth'un Bauglir (eski Vala biri, dünyanın melek Yetkileri olarak sayılmış olan) katastrofik yenilgisi ve zincirleme atlattı. İkinci Çağ boyunca, Sauron Orta Dünya üzerinde hakimiyet kazanmak için geliştirmişlerdi. Hediye "Annatar" ya Rab olarak kılık yılında Celebrimbor ve onların kullanıcıları çeşitli güçler ve etkileri kazandırmaz büyülü yüzük dövme Eregion diğer elf demircileri destekli. Bunlardan en önemlisi Dokuz, yedi bir güç ya da Büyük Rings Yüzükler adlandırılan (o dokunmayın veya üç bilmiyordum ki.) Üç. Vardı
Ancak, o da gizlice kendi bir Büyük Yüzük, o Güç diğer Yüzüklerin kullananlar köleleştirmek için planlanan hangi One Ring dövme. Bu plan Elfler onu haberdar olunca başarısız ve Yüzüklerin çıkardı. Sauron o onaltı yakalanan ve cüceler ve Erkekler lordları ve krallar onlara dağıtılan sırasında bir savaş başlattı; bu Yüzükler sırasıyla yedi ve dokuz olarak biliniyordu. Bu onları ve diğer ırklar arasında daha fazla çatışma getirdi; Cüce lordları zenginlik için kendi doğal arzusu, özellikle altın, artmış olsa da köleleştirmek için çok zor oldu. Dokuz sahip Erkekler yavaş yavaş zamanla bozulmuş ve sonunda Nazgûl ya da Yüzüktayfları, Sauron'un en korkulan memurları oldular. Üç Sauron yakalamak için başarısız oldu ve (bağımsız bu sahte kim) Elflerin elinde kalmıştır. Númenor, büyük bir milletin, bir ada-ulusun Erkekler kuşatılmış Elfler yardım olarak savaş sona erdi ve Sauron'un güçleri Eriador'a kıyılarına çekildiler. Şu anda hâlâ Imladris (Ayrıkvadi) ve Lune Körfezi'ne hariç Orta Dünya'nın en düzenledi.


Númenor'un bir harita (Elfler tarafından Andor denir).
Gimli tarafından eklendi
1500'ü aşkın yıl sonra, kelimenin Sauron başlığı "tüm Orta Dünya'nın Efendisi" taşıyan edilmiştir Númenor'un mevcut Kings, Ar-Pharazôn, ulaşır. Bu Ar-Pharazôn provoke ve onu Númenor'un zafer ve gücünü göstermek için bir fırsat verdi. O Sauron'un orduları onları görünce kaçmaya böyle ezici bir güçle Orta Dünya'da geldi. Onun kölelerinin tarafından terk edilmiş, Sauron Númenóreanlar teslim ve "tutuklu" olarak Númenor götürüldü. Sauron ardından Valar karşı Númenóreanlar zihinlerini zehirlemeye başladı. Böylece, Sauron Númenor en yıkım getirdi hareket olayları içine ayarlanır. O Elflerin ölümsüzlük o Valinor'un, Valar'ın bölge, bulunduğu Aman, Blessed Diyar, toprakları üzerine ayak basan eğer almak onun olduğu onu söylüyorum, Kral'ın aklında bozarak yaptım. Aklında yaşlılık ile, Ar-Pharazôn Birinci Çağ'ın sona ermesinden bu yana görülen en büyük ev sahibi ile Aman ve Valinor'un bir istila yol. Ancak, Aman ulaştığınızda, o ve onun ordusu bir heyelan tarafından gömüldü ve orada Tolkien'in eskatologyasındaki Final Battle kadar kalacaktır. Manwe, Valar'ın Kralı, Númenor'un yok, denizde büyük bir uçurum açtı ve ölümlü dünyadan Ölümsüz Topraklar'a kaldırıldı Ilúvatar (Tanrı), çağırıyor. Númenor'un imha Sauron'un adil ve yakışıklı fiziksel beden yok, ama ruhu Mordor'a geri döndü ve yeni bir form varsayar - sıcak yanma siyah, (o ateşe değildi ama), ve korkunç.
Fazla 100 yıl sonra, Orta-Dünya'ya kaçmayı başardı Númenor sürgündeki (Ar-Pharazôn seferi katılmadım İtaatkar,), karşı bir saldırı başlattı. Ancak, sürgünler (Elendil ve oğulları Isildur ve Anárion önderliğinde) Elfler ve elf kralı Gil-Galad ile Men Son İttifak kurma sonra, onlar, Mordor'un karşı yürüdü ovada Sauron mağlup hazırlamak için zaman vardı, ve Dagorlad ve zaman Anárion'un öldürülen edildiği, Barad-kuşattı. Kuşatma yedi yıl sonra, Sauron kendini sonuçta liderleri ile tek mücadele yapmaya zorlandı. Onlar Sauron ile mücadele gibi Gil-Galad ve Elendil telef ve Elendil'in kılıcı, Narsil'in, onunla altında kırdı. Ancak, Sauron'un vücudu da üstesinden gelmek ve öldürülen, [4] ve Isildur'un Narsil'in kabzası-shard ile Sauron'un elinden keserek Tek Yüzük'ü ve bu Sauron'un ruhu kaçar ve yüzyıllar boyunca onun korkunç biçimde yeniden görünmez. Bunun sahte olduğunu volkanik Mount Doom a atarak - - Isildur'un bu olabilir tek yolu Tek Yüzük'ü yok etmek için tavsiye edildi ama o, reddetti güzelliği çekti ve babasının ve erkek kardeşinin ölümünden tazminat olarak tutulur (weregild).

Yani Orta Dünya'nın Üçüncü Çağ başladı. İki yıl sonra, Ayrıkvadi'ye yolculuk ederken, Isildur ve askerleri sonunda Gladden Fields Afet denirdi ne orklar bir grup tarafından pusuya düşürüldüler. Ikincisi neredeyse hepsini öldürdü iken, Isildur'un Yüzük üzerine koyarak kaçtı - Hangi ölümlü kullananlar görünmez yapılmıştır. O büyük Nehri Anduin yüzme iken Ancak, Yüzük parmağı arasından kaymış, o ork okları tarafından öldürüldü ve Yüzük iki bin kayboldu. Daha sonra bir hobbit olan Déagol tarafından tesadüfen bulunmuştur. Onun akrabası ve arkadaşı [4] Smeagol Ring onu boğdu ve anneannesi tarafından evinden kovuldu. O yavaşça solmuş Dumanlı Dağlar kaçtı ve Gollum adında bir iğrenç, yapışkan yaratık oldu.

Hobbit, 60 yıl ayarlamak Yüzüklerin Efendisi olaylardan önce, Tolkien ev, Bag End alır başka bir hobbit Bilbo Baggins tarafından Yüzük görünüşte yanlışlıkla bulgu hikaye ilgilidir. Öykü-dışarıdan, Hobbit ilgili masal Yüzüklerin Efendisi önce yazılmış ve yazar içine Bilbo'nun sihirli yüzük geliştirilen ancak daha sonra oldu "One Ring." Bilbo ne de sihirbaz Gandalf, Ne Bilbo'nun sihirli yüzüğü Karanlık Lord Sauron tarafından dövülmüş Tek Yüzük olduğunu bu noktada farkındayız.

Özet
Ana madde: Yüzük Kardeşliği

Orta Dünya'nın Üçüncü Çağı boyunca
Gimli tarafından eklendi
Yüzüklerin Efendisi yaklaşık 60 yıldır Hobbit sonunda konu alıyor. Hikaye Frodo Baggins Bilbo evlatlık varisi, Bilbo'nun sihirli yüzüğün eline geçti ilk cildi, Yüzük Kardeşliği, başlar. Bilbo'nun eski arkadaşı, Bilbo Yüzük keşfine yol açtı Hobbit maceralarını karıştı Gri Gandalf, aslında Tek Yüzük'ü Sauron'un gücünün aracı ve nesne olduğunu keşfetti olan Karanlık Lord Üçüncü Yaş çoğu için arama ve hangi arzusu ve tutulan güç ile diğerleri bozulmuş.
Sauron Yüzük arayışı içinde, Shire, Frodo'nun doğdukları topraklara, siyah binici kılığında, uğursuz Ringwraiths gönderdi. Frodo onun sadık bahçıvan Sam Gamgee ve üç yakın arkadaş, Merry Brandybuck, Pippin Took ve Yağ Bolger yardımıyla kaçtı. Yağ Ringwraiths için yem olarak hareket ederken, Frodo ve diğerlerinin Ayrıkvadi'nin Elven cenneti Halka almak için yola çıktık. Onlar Old Man Willow onları kurtardı ve şölen, dinlenme ve avukat bir kaç gün için onları aldı esrarengiz Tom Bombadil tarafından destekli edildi. Bree kasabası, Frodo partisi Aragorn, Gondor ve Arnor kingships varisi, iki olması, Frodo için yerel handa Gandalf bıraktığı bir mektup ortaya çıktı "Yolgezer" adında bir adam, katıldı büyük alemlere Númenor sürgünler tarafından kurulmuştur. Aragorn Gandalf isteği üzerine Ayrıkvadi'ye hobbitler açtı. O Yarı-elf lordu Elrond'un gözetiminde kurtarmak başardı rağmen Ancak, Frodo ciddi, Ringwraiths lideri tarafından yaralandı.

Ayrıkvadi'de, hobbitler de Sauron'un güçleri yalnızca Aragorn onun miras aldı ise direndi ve Narsil'in, Sauron'un gelen Halka kesilmiş kılıç kırıkları gelen yeniledi olmuştu kılıç Anduril, wielding eski bir kehaneti yerine olabileceğini öğrendim İkinci Çağ'ın parmak. Büyük Orta Dünya'nın yarışları temsilcilerinin katıldığı bir yüksek konsey; Elfler, Cüceler, ve Erkekler, ve Elrond tarafından başkanlık, Orta Dünya'ya kaydedebilirsiniz eylem tabii sadece onu alarak Yüzük yok etmek olduğuna karar Mordor'a ve dövülmüş Mount Doom, içine döküm.

Frodo görev için gönüllü ve bir "Yüzük Kardeşliği" ona yardım etmek için kuruldu - Frodo, onun üç Hobbit yoldaşları, Gandalf, Aragorn, Gondor Boromir, Gimli Cüce oluşan ve Elf Legolas. Onların yolculuk Bilbo'nun önce Dumanlı Dağlar'ın yıl Goblin-mağaralarda tanıştığı sefil yaratık Gollum tarafından takip ediliyordu Moria ve Maden yoluyla aldı. Bu Bilbo geçirilen önce (toplantının tam masal Hobbit anlatılır.) Gollum uzun Yüzük sahipti. Gandalf ona bozuk Yüzük, üzerine gelmeden önce Gollum "hobbit tür" bir kişiye ait olduğunu açıkladı. Yüzük şeytani güç bir köle, Gollum umutsuzca onun kazanmak için aranan "Precious." Onlar Maden aracılığıyla ilerledikçe, Pippin istemeden onların varlığı ihanet ve parti Sauron yaratıklar tarafından saldırıya uğradı. Gandalf dev yeraltı iblis, Balrog mücadele ve görünüşte ölümüne, derin bir uçuruma düştü. Şimdi Aragorn önderliğindeki Moria, Kardeşlik, kaçarken, Lothlórien Elven alemine gidin. İşte, Lady Galadriel geçmiş, şimdiki ve gelecek Frodo ve Sam vizyonları gösterdi. Frodo da Sauron Sauron kendini bir metafizik ifade Göz gördü, ve Galadriel Yüzük tarafından ayartmıştı. Birinci cildin sonunda, Kardeşlik sonra büyük Nehri Anduin boyunca seyahat etmiş, Frodo Boromir üzerine Yüzük artan etkisi nedeniyle büyük ölçüde, kendi başına Mordor'a trek devam etme kararı, ancak sadık Sam ile devam ısrar Onu.

Ikinci cildinde, İki Kule, bir paralel hikaye, detay Saruman'ın çıkan kötülüğe karşı savaşında Rohan ülke destekli Kardeşliği kalan üyelerinin patlatır, lideri, hacmi ilk kitabında anlattı kendisi için Yüzük istedim Wizards Yoldaşlığı. İlk kitabın başında, Kardeşlik daha dağınık oldu; Merry ve Pippin Sauron ve Saruman'ın Orklar tarafından esir alındı, Boromir ölümcül bunları savunan yaralandı ve Aragorn ve diğerleri onların esir peşinde gitti edildi. "Ak Gandalf" olarak Orta Dünya'ya döndü üç met Gandalf: onlar o öldürdü Moria Balrog öğrendim ve savaş da Gandalf için ölümcül olduğunun bilinmesine rağmen, o da geri gönderildi ve gibi "yeniden doğmuş" daha heybetli biçim. İlk kitabın sonunda, Gandalf, Aragorn, Legolas ve Gimli, Saruman esaretinden kaçan Merry ve Pippin, eşliğinde ağaç gibi Entler ve Huorns, tarafından köşeye iken Hornburg Savaşı'nda Saruman'ın orduları yenilgi yardımcı ve iki grup 'yolları kesişti.

Hacim ikinci kitabı Hüküm Dağı yolu üzerindeki Frodo ve Sam'in kahramanlıklarını anlatır. Onlar Minas Morgul ve korkunç alemine yoluyla da olsa daha sonra onları (as Kara Kapı'ya aksine) gizlice Mordor'a girmek için bir yol gösterdi ve "uysal" Gollum, yakalamak başardı. Hacim sonunda Gollum büyük örümcek, Shelob Frodo'nun ihanet, ve o hayatta olsa, o orklar tarafından yakalandı. Bu arada, Sauron Yüzük Savaşı'nda Gondor karşı savaşa Minas Morgul gelen zalim bir dizi önde Cadı-Kral ile Orta Dünya'ya bir all-out askeri saldırı, (Ringwraiths lideri) başlattı.

Frodo ve Sam'in İki Kule gibi, ikinci ilişkilendirilmesine karşın üçüncü cildinde, Kralın Dönüşü, Gandalf, Aragorn ve şirketin daha da maceralarını, hacmi ilk kitapta ilişkilidir. Gibi ilk kitabında anlattı, Kardeşlik nerede, Gondor Minas Tirith kule kentin kuşatması ve Mordor'un Kara Kapısı önünde iklim hayat-veya-ölüm kalım savaşı dahil Sauron'un orduları karşı son savaşlarda yardım Gondor ve Rohan ittifakı onu yok etmek Frodo için zaman kazanmak umuduyla, Ring onu rahatsız etmek için Sauron'un ordularına karşı ümitsizce savaştı.

İkinci kitapta, Sam esaretinden Frodo kurtarıldı. Epeyce mücadeleden sonra sonunda Gollum tarafından kuyruklu Mount Doom kendisi ulaştı. Ancak, Yüzük günaha Frodo için çok büyük olduğunu kanıtladı ve kendisi için iddia etti. Ancak, Gollum onunla mücadele ve Yüzük ısırmak için başardı. Zaferiyle Crazed, Gollum dağ yangınları daldı ve Yüzük yok edildi.

Nihayet, Sauron yenildi ve Aragorn kral taç giydi. Saruman devrildi önce Shire'a kaçış ve düşürmekten yönetilen için Ancak, tüm, üzerinde değildi. Sonunda, Frodo beden ve ruhu yaralı kaldı ve o huzur bulabildiğim Valinor'un için Denizi üzerinde Bilbo batısında eşlik gitti.

Tolkien'in zaman çizelgesine göre, hikaye tasvir olaylar onun 22 Eylül 3001 doğum günü partisi ve Sam'in, 6 Ekim 3021 tarihinde Bag End yeniden varış Bilbo'nun duyuru arasındaki oluştu. Olayların çoğu Frodo 23 Eylül 3018'de Bag End dışarı başlığı ile, 3018 ve 3019 yılında meydana hikaye tasvir ve Yüzük imha altı ay sonra, 25 Mart 3019 tarihinde.

0 kisinin yorumu: